Вишивка в одязі – модно, проте дорого | Телерадіокомпанія "ВЕЖА"
На Прикарпатті вчителька фізкультури відгамселила ученицю Обласна міграційна служба передає низку функцій місцевим органам влади (ВІДЕО) У Міжнародний день театру іванофранківські актори планують здивувати глядачів незвичною постановкою (ВІДЕО) У кожному приміському селі буде дитячий садочок (ВІДЕО) Вперше в Івано-Франківську відбуваються міжнародні відкриті змагання з фігурного катання (ФОТО) Завершилася реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні (ВІДЕО) В рамках акції “Чистий четвер” міський голова Руслан Марцінків та керівник комунального Департаменту Михайло Смушак проінспектували ранковий благоустрій Івано-Франківська (ВІДЕО) Журі “Тріумфу” має намір назвати лідерів економічного розвитку Івано-Франківську (ВІДЕО) Чимало іноземців потрапляють на Прикарпаття каналами нелегальної переправи мігрантів (ВІДЕО) В Івано-Франківському національному медичному університеті провели кастинг серед студентів-медиків для нового вокального шоу «Голос ІФНМУ» В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування Ми варті того, щоб бути дебютантами організації проекту «Креативна Європа» В Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський технічний семінар з таеквон-до В Івано-Франківську презентували книгу «Національний реєстр рекордів України 2016» В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування
Головна / Культура / В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування
Вишивка в одязі – модно, проте дорого

Вишивка в одязі – модно, проте дорого

Сьогодні гаптовані сорочки вартують від тисячі гривень

Останнім часом дедалі популярнішою деталлю оздоблення одягу стає вишивка. Молодь, як правило, купує повсякденні речі з елементами гаптування. А от святковий одяг традиційно потопає у вишитих візерунках.

Звичай вишивати найкраще зберігся у селах, де жінки  споконвіку гаптували, і з покоління в покоління передавали свої знання та навички, намагаючись зберегти традиційну техніку.

Буковинській вишивці притаманне різнобарв’я

Вишивання передає характерні ознаки місцевості, у різних регіонах відрізняючись орнаментом, барвами, технікою виконання.

– На Буковині, а саме в передгір’ї,  переважає вишивка багатокольорова, з геометричними фігурами, – розповідає майстер художньої вишивки Олена Волошенюк. – Місцеві майстрині вишивають свої роботи у різних техніках, найпоширенішими є гладь, низинка, хрестик, мережки та цирки (або вирізування) – залежно від району переважає той чи інший різновид.

Сама пані Олена проживає у Вижниці, за освітою медичний працівник, працює у лікарні, проте з дитинства займається улюбленою справою, якої навчила бабуся, – вишивкою. Вільний від роботи час Олена Волошенюк присвячує хобі, крім того, передає свої знання молодому поколінню, із радістю навчаючи охочих.

“Китайська” вишивка витісняє українську: придбати сорочки можна за 150-400 гривень, рушники –  за 60-200 гривень

За словами пані Олени, суттєвою відміною буковинського одягу є вишивання бісером, золотою та срібною нитками. На предметах одягу гаптують яскраві барвисті візерунки – зеленого, жовтого, червоного, бордового та помаранчевого кольорів.

– Взагалі вишивання традиційно було і залишається основним елементом прикрашання одягу та інших речей у побуті: рушників, скатертин, простирадл, наволочок, килимів тощо. Чи не в кожній хаті на селі є вишита ікона, – розповідає пані Олена. – Готуючись до заміжжя, дівчата сідали за гаптування, адже мали належним чином підготувати собі придане – сорочки, простирадла, рушники.

– Особливе місце посідає бісер, – продовжує майстриня, – наприклад, свою шлюбну сорочку виконала саме у такому стилі. Вишила на ній квіти, зробила з жовтих ниток “цирку” (жовтою мережкою, – авт.) і на її тлі “виклала” квіти з жовтого бісеру.

За традицією, жінки вишивали одяг і собі, і чоловікові – сорочки на свято та на кожен день. Буденні сорочки, як правило, оздоблювали дрібними квітковими візерунками – як оберіг, святкові ж “розписували” яскравіше. Ознакою багатої родини була вишивка вздовж усього рукава. На рушниках переважно зображали геометричні фігури, які символізували красу Буковинського краю – гори, річки.

Вишиваючи одяг, важливо дотримуватися пропорцій.

– Вишивання – це доволі копітка праця. Перед тим як братися безпосередньо за гаптування, необхідно намалювати схему, – пояснює жінка. – Подекуди буває так, що ніби все нормально, пропорції дотримано, проте малюнок не виходить, доводиться щось розпустити, трохи переробити.

Останнім часом молодь все частіше одягає вбрання з елементами вишивки. Фото з Дня вишиванки-2011 Віталії Козменко

Пані Олена розповідає, що дуже важливо передати свої знання наступним поколінням, тому жінка має своїх учениць.

– У нашій місцевості багато молоді вишиває, – каже Олена Волошенюк. – Я із радістю ділюся знаннями та навичками. Молодим майстриням завжди наголошую не лише на тому, що робота має бути виконана охайно, а й із дотриманням пропорцій. Ще є одна важлива деталь – це настрій. В жодному разі, якщо погане самопочуття чи настрій, не варто сідати за роботу, адже вишивальниця передає власну енергетику своєму витвору, а через нього і майбутньому власникові.

Китайці теж “вишивають”

Сьогодні, каже пані Олена, вишиті сорочки коштують недешево – від 1 до 3 тис. гривень, рушники – 150–700 гривень. Проте вони мають неабияку популярність. Деякі дівчата замовляють собі на весілля вишиті сорочки. Звичайно, є і дешевші речі – якщо вишивка є лише незначним елементом оздоблення одягу.

Крім того, на ринках можна придбати гаптовані речі й за нижчими цінами – сорочки за 150-400 гривень, рушники – від 60 до 200 гривень тощо. Це так звана “китайська” вишивка.

– Справді, на ринках можна знайти дешевші вишивані речі – з Китаю. Проте це важко назвати повноцінною вишивкою, адже це поставлено на фабричне виробництво: речі шиють з тканин, які уже «вишиті». Такий одяг не несе жодної позитивної енергетики, як мало би бути.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top