Що таке летаргічний сон? | Телерадіокомпанія "ВЕЖА"
На Прикарпатті вчителька фізкультури відгамселила ученицю Обласна міграційна служба передає низку функцій місцевим органам влади (ВІДЕО) У Міжнародний день театру іванофранківські актори планують здивувати глядачів незвичною постановкою (ВІДЕО) У кожному приміському селі буде дитячий садочок (ВІДЕО) Вперше в Івано-Франківську відбуваються міжнародні відкриті змагання з фігурного катання (ФОТО) Завершилася реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні (ВІДЕО) В рамках акції “Чистий четвер” міський голова Руслан Марцінків та керівник комунального Департаменту Михайло Смушак проінспектували ранковий благоустрій Івано-Франківська (ВІДЕО) Журі “Тріумфу” має намір назвати лідерів економічного розвитку Івано-Франківську (ВІДЕО) Чимало іноземців потрапляють на Прикарпаття каналами нелегальної переправи мігрантів (ВІДЕО) В Івано-Франківському національному медичному університеті провели кастинг серед студентів-медиків для нового вокального шоу «Голос ІФНМУ» В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування Ми варті того, щоб бути дебютантами організації проекту «Креативна Європа» В Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський технічний семінар з таеквон-до В Івано-Франківську презентували книгу «Національний реєстр рекордів України 2016» В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування
Головна / Культура / В Івано-Франківській мерії визначили переможців програми розвитку місцевого самоврядування

Що таке летаргічний сон?

Людський мозок зберігає в собі безліч загадок, більшість з яких вченим не вдається розгадати досі, а летаргічний сон – це лише одна з них. Про такому дивному захворюванні, напевно, чули багато, деякі навіть панічно бояться згадки про летаргічному сні, адже в голові відразу спливають жахливі історії про людей, похованих заживо.
Потрібно сказати, що вчені вже давно винайшли такий прилад, який допоможе відрізнити сплячої людини від померлого, так що боятися летаргії зовсім немає сенсу. Однак, як і багато століть тому, дане захворювання оповите ореолом таємничості і страхів, які одночасно тягнуть і лякають людей.

Історичне минуле хвороби

Перше, з чим хотілося б розібратися з поняттям, що таке загадкове летаргічний сон? З грецької мови назва захворювання перекладається, як «уявна смерть» або ж «забуття», що цілком зрозуміло, адже людина впадає в стан сну, при якому у нього не діє одночасно тіло і розум.
Хоча ті, хто вже не раз впадав у летаргічний сон і після приходив у себе, стверджують, що в такому стані людина повністю чує і розуміє, що відбувається навколо, але відчуває таку сильну слабкість, що просто не може хоч якось зреагувати на події.

Що таке летаргічний сон?

Стан летаргії було не раз помічено ще в стародавні часи, а в період з XVIII по XIX століття страх впасти в летаргічний сон був настільки великий, що стали виробляти спеціальні труни, оснащені дзвіночками, завдяки яким небіжчик міг подати сигнал на поверхню. Справа в тому, що раніше лікарі не вміли відрізняти стан глибокої летаргії від смерті, тому число похованих заживо було досить значним.
Чого тільки коштують старі кладовища Європи, які у свій час було вирішено перенести, а останки покійних перепоховати. Так от, у момент розтину, на учасників процесу напав жах: близько третини похованих тіл перебували в дивних і неприродних позах, зовсім не таких, як при похованні, що, по суті, і було прямим доказом летаргічного сну.

А що сьогодні?

Випадки, коли звичайні люди впадають у стан летаргії, відомі і сьогодні. Вчені досі не можуть знайти пояснення даного явища, а також визначити причини, які провокують запуск захворювання. Найчастіше, в якості можливих джерел вчені називають сильні стресові ситуації, нервові перепади, істерії і великі втрати крові. Взагалі, вважається, що психічно стійкий чоловік не піддається цьому захворюванню.
Летаргічний сон буває двох типів – легкий і важкий. У першому випадку хворий дійсно виглядає, як сплячий, просто чомусь не може прокинутися.
А ось важкі форми летаргії, як раз-таки і плутали зі смертю, адже людина дійсно виглядає, як мрець: шкірні покриви бліднуть, припиняються природні виділення покривів, пульс зменшується до такого мінімуму, що його практично нереально знайти, відсутня реакція на будь-які больові подразники.
Визначити, скільки часу триватиме летаргічний сон також нереально: відомі випадки, коли людина засинала всього на пару годин, днів, а іноді й десятки років.

Цікаві факти і реальні приклади

 

  • Дивним є той факт, що у людей, які впадають у стан летаргії, сповільнюються всі біологічні і розумові процеси. Таким чином, навіть пролежавши 20 років, вони не постаріють, відомо безліч випадків, коли хворі, прокинувшись від летаргічного сну, виглядали так, як у перший день сну. Правда, всього за кілька років, а іноді і швидше, все повертається на круги своя, все-таки природний хід подій не обдурити. Те ж саме стосується і розумового розвитку: у тих випадку, коли хворий засипав дитиною, а прокидався вже дорослим, він все одно залишався на рівні розвитку того ж дитину.

 

  • До речі, в середні століття подібні випадки несподіваного воскресіння з мертвих вважали чаклунством. Нерідкими були випадки, коли люди, уражені цим захворюванням, не вмирали від задухи в труні, а від рук інквізиторів.

 

  • Мабуть, найвідомішим за тривалістю вважається випадок, який стався з Надією Лебединою з міста Дніпропетровська. Жінка впала в стан летаргічного сну після сварки з чоловіком і провела в ньому 20 років. Прокинулася зовсім несподівано, коли випадково почула про смерть матері. Що цікаво, після цього Надія прожила ще 20 років.

 

  • Ще один яскравий приклад летаргії – відомий письменник Микола Гоголь. На жаль, в ті часи визначити, що він насправді живий, не вдалося, і письменник був похований живцем. Все це з’ясувалося тоді, коли останки Гоголя хотіли надати ексгумації: в труні тіло лежало на боці в розірваному савані. Найстрашніше те, що письменник все життя боявся подібного результату, який, у підсумку все одно його наздогнав.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top